10 טעויות נפוצות בהשקעה בנדל"ן

נדל"ן הוא בין ההשקעות היחידות שנמצאות כמעט תמיד במגמת עלייה!

הסיבה לכך פשוטה וטבעית: נדל"ן הוא מצרך בסיסי המספק מקום מגורים ועונה על צורך קיומי של מחייה. משנה לשנה, יש יותר ויותר אנשים אשר צריכים קורת גג. מתמטיקה פשוטה.

בנוסף, גם בזמני משבר בתקופות מסוימות שנדמה כי מחירי הנדל"ן מתרסקים, ההיסטוריה וגם ההווה מראים כי בתוך כ-5-10 שנים שלאחר המשבר, שוק הנדל"ן ימשיך לפרוח ולשבור שיאים. ישנם מקומות בהם מחירי הנדל"ן נמצאים בעלייה מתמדת, משמעותית ורציפה. זה קורה כמעט בכל שוק, בישראל ובחו"ל.

שימו לב, בעסקים בכלל ובנדל"ן בפרט, תמיד יהיה את ה"חבר היודע" שינסה להוריד אתכם מעסקה, אף על פי שהוא מונע מרצון טוב. סביר להניח שמדובר באדם שמעולם לא עשה עסקת נדל"ן בחייו. מכר או קולגה לעבודה, אלו עשויים להיות גם ההורים, האחים או בני הזוג שלכם, שקיים בהם חשש. הם ינסו להוריד אתכם מעסקת חייכם. הם יכולים להיות הקרובים לכם ביותר, הם יכולים להיות – אתם בעצמכם! תמיד תהיינה בעיות, תמיד יהיו פחדים… אבל מי שלא ינסה לא יידע / לא יצליח / לא ירוויח / לא ייכשל – הכל נכון. פשוט צריך להעז.

נדל"ן הוא תחום שקל להיכנס אליו ולהתמצא בו בקלות ובמהירות בהשוואה לתחומי השקעה אחרים. בנוסף, מדובר בתחום סולידי (יחסית) אשר הפעולות בו לרוב הן בינוניות וארוכות טווח – זאת בניגוד, לדוגמא, למסחר יומי בבורסה. לכן התחום אינו מחייב עיסוק רב או מגע שוטף, לעיתים לתקופות ארוכות מאוד. מנכס טוב ומניב ניתן לצפות לתשואות קבועות ללא השקעת זמן. לחלופין, בעסקה שנעשית ברכישה מוצלחת, אפשר לקוות לרווח נאה במועד המכירה.

יחד עם זאת, כמו בכל תחום, יש ללמוד ולהבין בטרם מבצעים את ה"צעד הראשון". אלה הן טעויות נפוצות בהשקעות בנדל"ן:

 1.  התעלמות ממטרות חיים וצרכים כלכליים – כאשר אנו ניגשים להשקיע (בכל תחום או אפיק), עלינו ראשית להגדיר את מטרות ההשקעה הספציפית, את ייעוד הכסף, טווח ההשקעה ולהתאים את כל אלה למטרות והיעדים האישיים והמשפחתיים שלנו. לאחר מכן להגדיר תשואת מטרה אשר מעוניינים להשיג, על מנת להגשים יעדים אלה, ורק אז – לחפש השקעה אשר מתאימה למטרות וליעדים שלנו.
 2. חישוב עלות מוטעה – כאשר אנו משקיעים בנדל"ן התשואה על ההשקעה הינה המחשבה הראשונית. כלומר, כמה תזרים יווצר לי מההשקעה, ומהו היחס שבין תזרים זה לסכום ההשקעה?
  תשואה מחושבת על ידי חלוקה התזרים השנתי בעלות הנכס.
  כאשר אנו רוכשים נכס, ישנן עלויות נוספות, ובמקרים רבים עלויות אלה גבוהות. מס רכישה, עלויות עורך דין, עלויות תיווך וכדומה.
 3. חישוב הכנסה מוטעה- משקיעים רבים אינם לוקחים בחשבון את ההוצאות השוטפות שיש להם על הנכס.
 4. הסתייעות במתווכים עם אינטרס- ברוב העסקאות ישנם מתווכים המעורבים בתהליך. העזרות במתווך הינו דבר חכם, למרות העלות, משום שברוב המקרים יש לו אינטרס לעזור לצדדים לסגור עסקה. יחד עם זאת, יש תמיד לבחון נאמנותו ולבדוק את המניע.  אם המתווך מרוויח על בסיס אחוזים (דבר שברוב המקרים נכון), האינטרס שלו הוא לסגור עסקה במחיר כמה שיותר גבוה.  אך תמיד יש לבדוק את דבריו אל מול מקורות נוספים.
 5. התייחסות לנכס כסטטיסטיקת השוק-  לא קיים "שוק" נדל"ן, יש שווקי נדל"ן. לכל איזור יש שווקים שונים. מדינות שונות, ערים שונות ובכל עיר יש שכונות שונות ואפילו הבדלים בין רחובות שונים.
 6. מקור מידע יחיד- יש להצליב מידע וללמוד את האיזור שבו אנו מעוניינים לפעול. עלינו להכיר את השכונה, את האיזור, העיר והמדינה. לאחר מכן לבחון את הנתונים הדמוגרפיים של האיזור וכמובן את המדדים הכלכליים. לחקור לעומק  את מצב האבטלה, אלימות,מוסדות אקדמיים וכ"ו.
 1. השקעה ללא ליווי מקצועי – עסקת נדל"ן הינה עסקה מורכבת. ישנם גורמים רבים אשר יש לקחת בחשבון – חובות, בעל הנכס והסכמים משפטיים. עסקת נדל"ן             חייבת להיות מלווה באנשי מקצוע המכירים את התחום ואת האיזור בו פועלים. יועצי מיסוי, עורכי דין. מתווכים וכדומה.
 2. השקעה באזורים המתנהלים בשפה שונה – כאשר משקיעים פונים להשקעה במדינות אשר אינן             מתנהלות בשפה שהם יודעים לקרוא, הם מסתכנים בתרמיות ובטעויות אשר יעלו להם ביוקר. בדרך כלל טעויות אלה מתגלות רק בדיעבד.
 1. התאהבות בהשקעה – משקיעים רבים "מתאהבים" בנכס בו השקיעו ולא יודעים להעריך נכון את ההשקעה. במקרים רבים אנו שומעים על משקיעים אשר התעלמו מ"נורות אזהרה" שעלו מהנכס.
 2. התעלמות מגורמי סיכון בעסקה – כאשר מגיעים לנתח עסקה, יש לקחת בחשבון גורמים שונים וכמובן עלויות שונות. כאשר אנו מנתחים עסקה, יש לבנות דוח הכנסות והוצאות צפויות. תמיד "החמירו" בהערכה         שכן תמיד תצוץ בעיה בנכס או בעסקה שלא ראינו בתחילת הדרך.
 3. היעזרות באנשי מקצוע שאינם מומחים – לכל אחד יש    חבר או מכר אשר "מומחה" בנדל"ן. יועצים יש המון, רובם יתנו לכם עצות לא נכונות כיוון שאינם בעלי ניסיון. כאשר אתם פונים לייעוץ מקצועי, עליכם להיעזר אך ורק באנשי מקצוע אשר פועלים בתחום ומכירים את התחומים בהם הם מייעצים מניסיון אישי ולא מהיכרות שטחית.

כאשר מעוניינים להשקיע בנדל"ן, יש לבחון שוב ושוב את ההשקעה, את היזמים ואת מכלול השיקולים השונים, על מנת לוודא כי אנו מבצעים את העסקה האיכותית ביותר בסיכון הנמוך ביותר.

נשמח לעמוד לרשותכם.

למידע נוסף מלאו את הפרטים הבאים:

למידע נוסף מלאו את הפרטים הבאים:

"הפרסום מהווה הצגה תיאורטית וכללית בלבד, ההשקעה תעשה באמצעות מספר מצומצם של משקיעים כמותר על פי חוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968 ("חוק ניירות ערך") וחוק השקעות משותפות בנאמנות, תשנ"ד-1994 ("חוק השקעות משותפות")". משקיעים שיפנו ל-nvesto! ("החברה") על מנת להתעניין ולהשקיע בפרויקט יבחרו במסגרת משא ומתן פרטני ואישי אשר ינוהל על פי סדר פנייתם לחברה. על כן, השקעה בליווי וסיוע החברה אינה מוסדרת לפי חוק ניירות ערך ו/או חוק השקעות משותפות וכל חומר פרסומי אודות פרויקטים שמציגה החברה לא אושר על-ידי הרשות לניירות ערך בישראל במסגרת תשקיף. תנאי ההשקעה ופרטי העסקה המלאים ייחשפו אך ורק במסגרת הליך המשא ומתן, למספר מסויים של משקיעים פוטנציאליים (בהתאם להוראות חוק ניירות ערך) ורק המשקיעים המתאימים שיבחרו על-ידי החברה בהליך המשא ומתן יוכלו לקחת חלק בהשקעה. החברה והפועלים מטעמה אינם מורשים לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, וכל מידע פרסומי שנמסר וכן כל מידע שיימסר לגבי אפשרות השקעה במסגרת הצעה עתידית לא יהווה ייעוץ השקעות או שיווק השקעות כהגדרתם בחוק. משקיעים אשר החליטו להשקיע בפרויקט יעשו זאת על סמך בדיקה שהתבצעה על ידם בלבד אודות ההשקעה ותנאיה, לרבות יתרונות וסיכונים הכרוכים בהשקעה, ועליהם לפנות לקבלת ייעוץ מיועצים מתאימים בנוגע לסוגיות משפטיות, חשבונאיות, כספיות ומיסוי הכרוכות בביצוע ההשקעה."

© כל הזכויות שמורות ל-investo המרכז הישראלי להשקעות בינלאומיות בע"מ

נגישות

הרשמו למועדון המשקיעים שלנו וקבלו את המדריך המלא להשקעות נדל"ן בחו"ל